- NEW LAUNCH
- Instant Noodles
Instant Millet Noodles - Mild Masala
- Regular price
- ₹ 140
- Sale price
- ₹ 140
- Regular price
-
- Unit price
- / per
- No Maida, 100% veg instant noodles
- Made with a blend of jowar and whole wheat
- Not fried, air dried
- Travel friendly size. Super easy, and quick to make
- Delicious tastemaker made with 100% natural Indian spices. Low spice level, suitable for little ones.
- How to make: Cook noodles in boiling water for 6 minutes. Add the tastemaker and cook for a minute. Serve hot.
Goodness Inside:
- Jowar provides 3X protein for growth (more than a bowl of dal)
- Whole Wheat is a good source of essential vitamins, and minerals
Couldn't load pickup availability
Check Availablity:
For international customers pincode will be checked at checkout. This is for Indian Customers Only.
Cash On Delivery Not Available








Very good
The noodles no doubt are healthy but they need more time to be cooked than usual noodles which os still ok. But, the taste is not good at all my son didn’t like it he is 15 months old and even i tried to eat that but it was actually not so good it was a bit blunt in taste and the noodles were hard to chew even after boiling for such a long time. I think these noodles cannot be eaten same as instant noodles instead you would need to add a lot of veggies and spices to make it edible and tasty.
Follow us on
Bundle & save
View All- Regular price
- ₹ 168
- Sale price
- ₹ 168
- Regular price
-
₹ 240 - Unit price
- / per
- Regular price
- ₹ 178
- Sale price
- ₹ 178
- Regular price
-
- Unit price
- / per
- Regular price
- ₹ 192
- Sale price
- ₹ 192
- Regular price
-
₹ 240 - Unit price
- / per
Ragi Trial Pack Combo
200 g- Regular price
- ₹ 202
- Sale price
- ₹ 202
- Regular price
-
₹ 404 - Unit price
- / per
- Regular price
- ₹ 204
- Sale price
- ₹ 204
- Regular price
-
₹ 240 - Unit price
- / per
- Bestseller
- Ready-to-cook
- Regular price
- ₹ 245
- Sale price
- ₹ 245
- Regular price
-
₹ 258 - Unit price
- / per
- Ready-to-cook
- Regular price
- ₹ 258
- Sale price
- ₹ 258
- Regular price
-
- Unit price
- / per
- Regular price
- ₹ 267
- Sale price
- ₹ 267
- Regular price
-
₹ 356 - Unit price
- / per
- Regular price
- ₹ 281
- Sale price
- ₹ 281
- Regular price
-
- Unit price
- / per
- Breakfast pre-mix
- Regular price
- ₹ 298
- Sale price
- ₹ 298
- Regular price
-
- Unit price
- / per
- Breakfast pre-mix
- Regular price
- ₹ 348
- Sale price
- ₹ 348
- Regular price
-
- Unit price
- / per
- Regular price
- ₹ 450
- Sale price
- ₹ 450
- Regular price
-
₹ 600 - Unit price
- / per
Very good
The noodles no doubt are healthy but they need more time to be cooked than usual noodles which os still ok. But, the taste is not good at all my son didn’t like it he is 15 months old and even i tried to eat that but it was actually not so good it was a bit blunt in taste and the noodles were hard to chew even after boiling for such a long time. I think these noodles cannot be eaten same as instant noodles instead you would need to add a lot of veggies and spices to make it edible and tasty.